Adres
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 3
im. ks. płk. Józefa Jońca w Limanowej

ul. Stanisława Jordana 3
34-600 Limanowa
Telefon: (18) 337 14 01
Fax: (18) 3379 282
(18) 3379 281 kadry
(18) 3379 284 księgowość
(18) 3379 285 pokój nauczycielski
(18) 3379 286 świetlica
(18) 3379 287 higienistka
(18) 3379 288 pedagog
(18) 3379 289 logopeda
(18) 3379 290 hala sportowa
(18) 3379 291 klasa „0” w budynku przedszkola
E-mail: sekretariat@zss3limanowa.alte.pl

Zobacz mapę »

Dzień patrona

2012-04-04
„Trwaj. A poza kierowaniem wzroku w stronę przebytej drogi, wychowuj w duchu tolerancji, poszanowania praw wolności i godności osobistej. Mów o wartościach ponadczasowych: BÓG, HONOR, OJCZYZNA. Ucz szacunku dla symboli narodowych: godła, hymnu, sztandaru.”

„Trwaj. A poza kierowaniem wzroku w stronę przebytej drogi, wychowuj w duchu tolerancji, poszanowania praw wolności godności osobistej. Mów o wartościach ponadczasowych: BÓG, HONOR, OJCZYZNA. Ucz szacunku dla symboli narodowych: godła, hymnu, sztandaru.” Tymi słowami, 19 marca 2012 r., rozpoczęła się akademia z okazji Dnia Patrona naszej szkoły – ks. płk Józefa Jońca.

Część artystyczną przygotowały klasy: IV b, c, d szkoły podstawowej oraz II C, III B i III D gimnazjum z pomocą pań nauczycielek: pani J. Fiejtek, pani Z. Wąs, pani J. Czech-Zalewskiej oraz p. J. Knapik. Nasi koledzy przedstawili scen z życia ks. Jońca. Ich pomysłowe stroje pomogły nam przenieść się w jego czasy. Z bardzo ciekawych dialogów dowiedzieliśmy się między innymi, gdzie nasz patron uczęszczał do szkoły i dlaczego musiał przerwać naukę. Młodzi aktorzy pokazali nam, że jego życie nie składało się jedynie z obowiązków i, że jak każde dziecko lubił bawić się z rówieśnikami. Przejmujące opowieści o wojnach, w których brał udział, na długo pozostaną w pamięci nawet najmniej zainteresowanych słuchaczy. Niektóre z nich, takie jak wyprawa pod Monte Cassino, czy obrona Tobruku ukazały nam niezwykłą odwagę naszego rodaka. W zadumę wprowadziła nas poezja związana z losami ks. płk J. Jońca, a także pieśni patriotyczne wykonane przez szkolny chór.

Po zakończeniu części artystycznej Dyrekcja wręczyła nagrody zwycięzcom konkursów zorganizowanych przez samorząd szkolny. Wyniki prezentują się następująco:

Konkurs plastyczny:

1. Eugenia Śliwa

2. Joanna Florek

3. Bartłomiej Wajda

Konkurs informatyczny:

1. Martyna Liszka

2. Kamil Piechura

3. Kamil Kruczek

Konkurs literacki:

1. Eliza Lupa

2. Małgorzata Florek

3. Sylwia Sajdak

Następnie uczniowie podzielili się na dwie grupy: szkołę podstawową i gimnazjum. Młodsi uczniowie udali się do swoich klas, aby przygotować plakaty o życiu ks. płk Józefa Jońca. Swój szacunek do patrona wyrazili również podczas konkursu recytatorskiego prezentując poezję patriotyczną. Starsi uczniowie Trójki pozostali natomiast na hali sportowej. Tu wysłuchali opowiadania, które zdobyło  I miejsce w konkursie literackim oraz obejrzeli najgorszą prezentację dotyczącą życia naszego patrona.

Kolejnym punktem programu był konkurs „Jeden z dziesięciu”. Reguły zabawy zostały dostosowane do ilości klas gimnazjalnych, dlatego też miejsca przy stanowiskach zajęło 10 uczniów, bo  klasa 1b nie wystawiła zawodnika. W roli prowadzącego wystąpił Karol Dyrek. Kandydaci rywalizowali ze sobą w trzech rundach. Pierwsza polegała na zadawaniu dwóch pytań każdemu z uczestników. Warunkiem przejścia do drugiej rundy było udzielenie poprawnej odpowiedzi, na co najmniej jedno z nich. Uczestnicy byli znakomicie przygotowani, dlatego też kolejną rundę rozpoczęła cała dziesiątka. Na tym etapie rywalizacji grający uczniowie przekazywali pytania swoim konkurentom. Walka była zacięta.
Jednak po wielu trudnych pytaniach udało się wyłonić najlepsza trójkę. Zawodnikami, którzy stanęli do finałowej rywalizacji byli: Damian Janczy (III A), Albert Wąsowicz (II B) i Bogdan Chudy (II C). Ich zadaniem było udzielenie poprawnych odpowiedzi na zadawane pytania i zebranie jak największej ilości punktów. Po niesamowicie ekscytujących zmaganiach, najlepszym znawcą życia ks. płk Józefa Jońca okazał się Damian Janczy. Albert i Bogdan zajęli kolejno drugie i trzecie miejsca.

      Ten dzień poszerzył naszą wiedzę o życiu jednego z największych bohaterów obydwu wojen światowych, a zarazem patrona naszej szkoły. Zarówno akademia jak i przeprowadzone konkursy przekonały nas, że ks. płk Józef Joniec był wyjątkowym człowiekiem i warto go naśladować. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku uda się zorganizować podobne obchody tego dnia, które będą doskonałą okazją do jeszcze lepszego poznania tego wspaniałego człowieka.

Fot. Zofia Wąs, Jakub Banach
Odsłon (3081)Mo i Marzena Król
« Powrót do kroniki