Adres
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 3
im. ks. płk. Józefa Jońca w Limanowej

ul. Stanisława Jordana 3
34-600 Limanowa
Telefon: (18) 337 14 01
Fax: (18) 3379 282
(18) 3379 281 kadry
(18) 3379 284 księgowość
(18) 3379 285 pokój nauczycielski
(18) 3379 286 świetlica
(18) 3379 287 higienistka
(18) 3379 288 pedagog
(18) 3379 289 logopeda
(18) 3379 290 hala sportowa
(18) 3379 291 klasa „0” w budynku przedszkola
E-mail: sekretariat@zss3limanowa.alte.pl

Zobacz mapę »

Krótka rozmowa o "Trójce"

Wczesnowiosenny, słoneczny, choć wietrzny dzień. Zacienione wejście do I LO, a wewnątrz pełno nastoletnich dziennikarzy, czekających tylko na jedno - rozstrzygnięcie konkursu gazetek szkolnych. Mimo to nie czuć w powietrzu presji ani konkurencji.
Wczesnowiosenny, słoneczny, choć wietrzny dzień. Zacienione wejście do I LO, a wewnątrz pełno nastoletnich dziennikarzy, czekających tylko na jedno - rozstrzygnięcie konkursu gazetek szkolnych. Mimo to nie czuć w powietrzu presji ani konkurencji. To już więcej niż zwykłe zawody, nie liczy się tu jedynie wynik. Ocenie podlega nie tylko nasza wiedza czy umiejętności, ale tak naprawdę my sami...
28 marca, w I LO w Limanowej odbył się, już po raz czwarty Powiatowy Konkurs Gazetek Szkolnych. Nasza „Trójka” również wzięła w nim udział, zajmując II miejsce.
Do konkursu zgłosiło się 15 zespołów redakcyjnych, w tym 9 z gimnazjum i 6 z podstawówki.
Wyniki prezentują się następująco: *Gimnazjum:
1. „Szkoleś” Gimnazjum Samorządowe w Tymbarku,
2. „Trójka” Zespół Szkół Samorządowych nr 3 w Limanowej,
3. „Ekspres szkolny” Zespół Placówek Oświatowych w Kasinie Wielkiej
Szkoły podstawowe:
1. „Dzwonek szkolny” ze Szkoły Podstawowej w Tymbarku
2. „Figielek” ze SP w Mordarce
3. „Kleks” i „Kleksik” ze SP w Siekierczynie
Główną nagrodą było urządzenie wielofunkcyjne, czyli jak się później okazało nowoczesna drukarka. Oprócz tego jurorzy docenili zespoły redakcyjne z najciekawszymi prezentacjami. Pierwsze miejsca zdobyli „Tropiciele” z Jurkowa, za swoje oryginalne przebrania oraz zabawne show i przedstawiciele mordarskiego „Figielka”. Swoimi niebanalnymi żartami rozśmieszyli oni publiczność do łez.
„Emocje powoli opadają. Na niektórych twarzach widać niepojęte szczęście, na innych smutek i rozczarowanie. A my, dumni i zadowoleni ruszamy bulwarami w stronę szkoły. Nie kryjemy radości, ale czujemy pewien niedosyt. Wrócimy tu za rok z nową porcją numerów „Trójki”. Ustalamy scenariusz kolejnej prezentacji, a w myślach szykujemy już miejsce dla naszej przyszłej drukarki...”
  Dziennikarstwo to nie tylko dochodowy zawód, to pewnego rodzaju misja. Dziennikarzami nie są jedynie pięknie wyglądający panie i panowie z telewizji, są nimi też, a może przede wszystkim ci, którzy opisują rzeczywistość, nie bojąc się konsekwencji. Bo na tym polega ta praca. Są po to, żeby informować, kształtować opinie publiczną, edukować społeczeństwo. To dzięki nim wiemy, co dzieje się na świecie, jak  wygląda sytuacja państwa, czym grożą pewne zachowania. W dużej mierze to od nich zależy jak odbieramy polityków, ludzi show-biznesu czy różnorakie wydarzenia. Media - nie bez powodu, każda znana osoba walczy o ich uznanie...
Wbrew pozorom, to nie jest łatwa praca. Wydawałoby się, że przecież wystarczy napisać tylko krótki tekst, nic to nie kosztuje, zajmuje najwyżej dziesięć minut. Niestety tak nie jest...czytając artykuł mamy przed sobą gotowy produkt, mało osób zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele czasu zajęło jego przygotowanie.
My - zespół redakcyjny, też jesteśmy w pewnym stopniu dziennikarzami, co prawda początkującymi, ale jednak dziennikarzami. Razem tworzymy „Trójkę”, gazetkę, która informuje Was, Drodzy Czytelnicy, o życiu szkoły i nie tylko. Pisząc artykuł, każdy z nas wkłada w niego wiele serca. Niezależnie czy będzie on dotyczył ważnego wydarzenia historycznego, ciekawej książki, zespołu, który porwał tłumy, czy wyprawy w góry. W każdym z nich jest część nas, dlatego nie trudno domyślić się, kto jest autorem danego tekstu. Łatwo też dostrzec coroczne zmiany w gazetce, spowodowane opuszczaniem szkoły przez absolwentów, których braku nie jesteśmy w stanie zatuszować. Wraz z biegiem czasu „Trójka” się zmienia, taki sam pozostaje jednak jej cel oraz jej  znaczenie dla ciągle rozrastającej się grupy redaktorów...
A oto kilka wypowiedzi redaktorów „Trójki” na temat dziennikarstwa i naszej gazetki:
„Trójka to przede wszystkim świetna grupa ludzi, z którą można pożartować, a dziennikarstwo to coś nowego, coś co zdecydowanie wciąga. Pisanie do gazetki daje mi możliwość przelania swoich myśli i umiejętności na papier. Piszę, bo lubię.”
„Gazetka jest dla mnie nirwaną. A pisanie artykułów daje mi poczucie spełnienia i radości.”
„To dla mnie coś więcej niż gazetka. To zbiór myśli, opinii nastolatków, którzy chcą coś powiedzieć i nie zamierzają siedzieć cicho...”
Odsłon (874)
M.K 2011-04-01
« powrót